Новини
20.03.2024 г.

Историята на Антония и Кристиян: Никога няма да се чувстваш готов за дете

антония и кристиян

Антония и Кристиян се познават още от детска възраст, когато учат в един клас. След като завършват средното си образование не спират да поддържат приятелските си отношения. И двамата продължават образованието си в София.

„Може би това, че попаднахме в нов град, на ново за нас място, тепърва се запознавахме с нови и интересни хора, срещнахме доста предизвикателства по пътя, но винаги се подкрепяхме в трудни моменти, ни направи още по-сплотени и близки“, споделя Антония.

Много скоро, когато и двамата осъзнават, че имат много общи разбирания за живота, взаимоотношенията им прерастват в повече от приятелство. Следствие на това, лесно вземат и решението да имат дете.

„И двамата сме на мнение, че никога няма да се чувстваш напълно готов за такова нещо и е лесно да се отлага, особено когато си млад и искаш преди това да подсигуриш максимално живота си (да направиш кариера, да имаш добре платена работа, да си купиш апартамент, кола и т.н.), казва още младата жена. И допълва, че докато се опитваш да си подсигуриш всички тези неща наведнъж и чак след това да започнеш да мислиш за създаването на семейство, може да отнеме много, много време.  Антония се обърна и към двойките, които се колебаят да имат дете. Според нея няма правилно и грешно решение за това.

„В единия случай, ако изберете да изчакате по-дълго, докато уредите всички онези неща, които ви носят „сигурност“, може да се появят други проблеми, които не зависят от вас. Например - репродуктивен проблем или най-вероятно няма да имате тази енергия, време и търпение, което сте имали на 20, каза още Антония.

Тя е на мнение, че със закъснялото решение за дете, шансовете за по-голяма подкрепа от страна на родителите в отглеждането на децата, също намаляват, защото и родителите остаряват.

“С напредване на възрастта им понякога се отключват здравословни проблеми, така че те също няма да могат да се занимават с децата така, както биха го правили 10 години по-рано. 
По този начин отговорността и тежестта в отглеждането ще стане двойна, защото не само, че трябва да се погрижите за малките си деца, но и за възрастните си родители едновременно”, споделя още младата жена.

От друга страна, когато си млад, продължава Антония, ти си в началото на кариерата си и е възможно да живееш под наем и по-често да изпадаш във финансови затруднения. Това ще намали възможността да купиш на детето си “маркова” количка, кошарка, столче, скъпа козметика, дрешки и играчки, както и всички останали неща, които носят удобство. Но пък, ако имаш късмет може да разчиташ на повече помощ в отглеждането на децата си от родители, близки и приятели.

И в двата случая могат да възникнат трудности от различно естество, затова всяка двойка избира своето време и трудност и там няма място за съдене, категорична е тя.  
Животът ми преди да забременея беше изцяло свързан със сферата, в която искам да се развивам и всичките ми усилия бяха насочени в тази посока. За мое щастие бременността ми протича нормално и “притесненията’” за кариерното ми развитие на този етап са на заден план. Всички вълнения покрай бременността и нещата, които се случват за пръв път - да чуеш пулса на бебето си, да видиш малкото човече на ехограф, да усетиш движенията му и много други малки неща, карат сърцето ти да трепти от щастие.  На двойките, при които бебето се бави бъдещата майка каза, че отчаянието няма място, защото емоционалното състояние също оказва своята роля върху събитията. Вместо това да продължат да правят нещата, които им носят радост и удоволствие. Като едновременно с това да се опитат да потърсят и грешки в начина си на живот - нездравословно хранене, липса на спорт или прекомерно спортуване, претоварване на работа, психическо напрежение, негативни емоции, алкохол, тютюнопушене и други неща, които всеки нормален човек трябва да се стреми да подобри за себе си, за да се чувства пълноценен.

“Има състояния, при които дори лека промяна би оказала положително въздействие върху репродуктивните способности, затова моето мнение е, че трябва да се започне с коригиране на простите неща и тези, които зависят от нас и да не се прибързва с лоши заключения, които да натоварват психиката на жената или мъжа допълнително. Разбира се, в случая говорим за леко забавяне на събитията, а не за установен сериозен проблем, изискващ медицинска намеса. За тези, при които бебето се бави по-дълго от очакваното и са направили необходимите промени в начина си на живот, все още не е установен конкретен проблем и времето ги притиска, не е редно да чакат прекалено дълго, а да потърсят мнение на репродуктивен специалист и да се направят необходимите изследвания", съветва още Антония.

И допълва, че според нея в България има доста добри специалисти, които са намерили начин да се развиват непрекъснато и да помагат на хората, въпреки проблемите в образователна и здравната ни система. Затова, тя съветва двойките да се заредят с много търпение, да не спират да търсят, да опитват, да бъдат позитивни и да вярват, че нещата ще се случат.

Подкрепяйте се, не се опитвайте да прехвърлите вина на половинката си, опитайте се да разбирате вашия партньор, говорете за това как се чувствате и се борете заедно, завършва бъдещата майка.

Младата жена и студентка споделя какво трябва да се промени в средата и законодателството у нас, за да се раждат повече българчета. 
Могат да се изброят много идеи по този въпрос, като например да се помисли за намаляване на ДДС за детските стоки, облекчаване на условията за кредити при младите хора с деца, увеличаване на еднократната помощ при раждане на дете и още един куп неща… но тук искам да използвам момента да кажа от личен опит като студент, че много бих се радвала да се помисли за младите хора, които решават да имат дете по време на обучението си в университета и едновременно с това работят на трудов договор по специалността, която са избрали. В повечето случаи, когато работиш, докато си студент си на възможно най-ниската позиция в йерархията и съответно на най-ниското заплащане. Това се отразява на майчинството, което получаваш (ако си работил достатъчно време и ако ще получаваш изобщо такова), а на всичко отгоре от университетите се измислят всякакви вратички, за да може майките студентки да не получат онези парични “бонуси”, които уж им се полагат. 
Затова много бих искала да се обърне внимание на тези млади хора, които полагат много усилия, за да станат добри професионалисти и едновременно с това искат да създадат семейство.

Антония и Кристиян се познават още от детска възраст, когато учат в един клас. След като завършват средното си образование не спират да поддържат приятелските си отношения. И двамата продължават образованието си в София.„Може би това, че попаднахме в нов град, на ново за нас място, тепърва се запознавахме с нови и интересни хора, срещнахме доста предизвикателства по пътя, но винаги се подкрепяхме в трудни моменти, ни направи още по-сплотени и близки“, споделя Антония.Много скоро, когато и двамата осъзнават, че имат много общи разбирания за живота, взаимоотношенията им прерастват в повече от приятелство. Следствие на това, лесно вземат и решението да имат дете.„И двамата сме на мнение, че никога няма да се чувстваш напълно готов за такова нещо и е лесно да се отлага, особено когато си млад и искаш преди това да подсигуриш максимално живота си (да направиш кариера, да имаш добре платена работа, да си купиш апартамент, кола и т.н.), казва още младата жена. И допълва, че докато се опитваш да си подсигуриш всички тези неща наведнъж и чак след това да започнеш да мислиш за създаването на семейство, може да отнеме много, много време.  Антония се обърна и към двойките, които се колебаят да имат дете. Според нея няма правилно и грешно решение за това.„В единия случай, ако изберете да изчакате по-дълго, докато уредите всички онези неща, които ви носят „сигурност“, може да се появят други проблеми, които не зависят от вас. Например - репродуктивен проблем или най-вероятно няма да имате тази енергия, време и търпение, което сте имали на 20, каза още Антония.Тя е на мнение, че със закъснялото решение за дете, шансовете за по-голяма подкрепа от страна на родителите в отглеждането на децата, също намаляват, защото и родителите остаряват.“С напредване на възрастта им понякога се отключват здравословни проблеми, така че те също няма да могат да се занимават с децата така, както биха го правили 10 години по-рано. По този начин отговорността и тежестта в отглеждането ще стане двойна, защото не само, че трябва да се погрижите за малките си деца, но и за възрастните си родители едновременно”, споделя още младата жена.От друга страна, когато си млад, продължава Антония, ти си в началото на кариерата си и е възможно да живееш под наем и по-често да изпадаш във финансови затруднения. Това ще намали възможността да купиш на детето си “маркова” количка, кошарка, столче, скъпа козметика, дрешки и играчки, както и всички останали неща, които носят удобство. Но пък, ако имаш късмет може да разчиташ на повече помощ в отглеждането на децата си от родители, близки и приятели.И в двата случая могат да възникнат трудности от различно естество, затова всяка двойка избира своето време и трудност и там няма място за съдене, категорична е тя.  
Животът ми преди да забременея беше изцяло свързан със сферата, в която искам да се развивам и всичките ми усилия бяха насочени в тази посока. За мое щастие бременността ми протича нормално и “притесненията’” за кариерното ми развитие на този етап са на заден план. Всички вълнения покрай бременността и нещата, които се случват за пръв път - да чуеш пулса на бебето си, да видиш малкото човече на ехограф, да усетиш движенията му и много други малки неща, карат сърцето ти да трепти от щастие.  На двойките, при които бебето се бави бъдещата майка каза, че отчаянието няма място, защото емоционалното състояние също оказва своята роля върху събитията. Вместо това да продължат да правят нещата, които им носят радост и удоволствие. Като едновременно с това да се опитат да потърсят и грешки в начина си на живот - нездравословно хранене, липса на спорт или прекомерно спортуване, претоварване на работа, психическо напрежение, негативни емоции, алкохол, тютюнопушене и други неща, които всеки нормален човек трябва да се стреми да подобри за себе си, за да се чувства пълноценен.“Има състояния, при които дори лека промяна би оказала положително въздействие върху репродуктивните способности, затова моето мнение е, че трябва да се започне с коригиране на простите неща и тези, които зависят от нас и да не се прибързва с лоши заключения, които да натоварват психиката на жената или мъжа допълнително. Разбира се, в случая говорим за леко забавяне на събитията, а не за установен сериозен проблем, изискващ медицинска намеса. За тези, при които бебето се бави по-дълго от очакваното и са направили необходимите промени в начина си на живот, все още не е установен конкретен проблем и времето ги притиска, не е редно да чакат прекалено дълго, а да потърсят мнение на репродуктивен специалист и да се направят необходимите изследвания", съветва още Антония.И допълва, че според нея в България има доста добри специалисти, които са намерили начин да се развиват непрекъснато и да помагат на хората, въпреки проблемите в образователна и здравната ни система. Затова, тя съветва двойките да се заредят с много търпение, да не спират да търсят, да опитват, да бъдат позитивни и да вярват, че нещата ще се случат.Подкрепяйте се, не се опитвайте да прехвърлите вина на половинката си, опитайте се да разбирате вашия партньор, говорете за това как се чувствате и се борете заедно, завършва бъдещата майка.Младата жена и студентка споделя какво трябва да се промени в средата и законодателството у нас, за да се раждат повече българчета. Могат да се изброят много идеи по този въпрос, като например да се помисли за намаляване на ДДС за детските стоки, облекчаване на условията за кредити при младите хора с деца, увеличаване на еднократната помощ при раждане на дете и още един куп неща… но тук искам да използвам момента да кажа от личен опит като студент, че много бих се радвала да се помисли за младите хора, които решават да имат дете по време на обучението си в университета и едновременно с това работят на трудов договор по специалността, която са избрали. В повечето случаи, когато работиш, докато си студент си на възможно най-ниската позиция в йерархията и съответно на най-ниското заплащане. Това се отразява на майчинството, което получаваш (ако си работил достатъчно време и ако ще получаваш изобщо такова), а на всичко отгоре от университетите се измислят всякакви вратички, за да може майките студентки да не получат онези парични “бонуси”, които уж им се полагат. Затова много бих искала да се обърне внимание на тези млади хора, които полагат много усилия, за да станат добри професионалисти и едновременно с това искат да създадат семейство.